Fototerapie - 45 min.


Fototerapie je léčba využívající viditelnou i neviditelnou část světelného spektra k léčebným a preventivním účelům. Léčivé účinky částí světelného spektra jsou různorodé, což předurčuje využití při příslušných procedurách. Častá je laserová fototerapie a léčba monochromatickým nebo polarizovaným světlem. Světlo je alternativně nasazováno také při předcházení pásmové nemoci.

 

Fototerapie je tak využívána v mnoha různých oborech – například v psychiatrii, psychologii, dermatologii, porodnictví, estetické medicíně nebo při rehabilitacích.
Velké oblibě se těší rovněž speciální lampy s celospektrálním světlem, jež mají účinky blízké slunečnímu záření. 

Léčba jasným světlem, označována také jako chronobiologická fototerapie, je v medicíně používána od 80. let minulého století. Světlo má prokázané účinky na naši fyziologii, metabolismus, chuť k jídlu, zažívací systém, ale ovlivňuje také naše libido, nálady a chování. Zásadně působí na náš celkový pocit spokojenosti. Nedostatek světla naopak vede k únavě, větší náchylnosti k nemocem, změnám nálad či dokonce k depresím. Ve chvíli, kdy dojde k narušení přirozeného střídání denního světla a noční tmy, trpí také náš spánek a celková psychika.

Léčba jasným světlem je vědecky uznávaná metoda běžně využívaná při sezónních depresích, poruchách spánkového rytmu nebo jednoduše v momentech, kdy lidé pociťují nepohodu a výkyvy nálad. Typicky, ale ne výlučně, přicházejí tyto chvíle na podzim a v zimě – při nedostatku slunečního záření.

Nedostatek slunečního světla jde do určité míry suplovat světlem umělým. V zájmu cílené léčby jasným světlem jsou využívány speciální lampy na fototerapii. Jejich světelná expozice se pohybuje až okolo 10 tisíc luxů. Lampy na fototerapii využívají celospektrální světlo imitující sluneční záření. Svítí inkoherentním polarizovaným světlem a jejich účinky jsou při expozici o síle 10 tisíc luxů patrné přibližně již za 30 minut. Při nižší světelné expozici se efekt projeví za delší dobu – u 2 500 luxů jsou to asi dvě hodiny. Standardní terapeutická dávka je 30 minut denně po dobu dvou týdnů. Ideální doba, kdy fototerapeutickou lampu použít, je po probuzení v ranních hodinách tak, aby se ukončilo vylučování spánkového hormonu melatoninu. Melatonin se v těle hromadí během dne a jeho produkce vrcholí během spánku. Aplikací světla se tento hormon z krve odbourává. Odbouráváním melatoninu dochází v organismu ke zvýšení energie a zlepšení nálady.

Dlouhodobá léčba jasným světlem pomáhá úspěšně v boji s únavou, výkyvy nálad, sezónními depresemi nebo s poruchami spánku. Tato metoda dále napomáhá při odbourávání stresu, vyrovnává poruchy biorytmu, snižuje náchylnost k nemocem a zlepšuje celkovou vitalitu. Helioterapie je fototerapie využívající sluneční světlo.